Харчування дітей першого року життя (частина 1)

Дитина на грудному вигодовуванні
"Ми їмо для того, щоб жити". Значення цієї крилатої фрази важко переоцінити, адже від того, що і як ми їмо, залежить і все наше життя. Хвилини годування грудьми доставляють і матері і дитині величезне задоволення, а щасливі миті взаємного спілкування роблять наше життя прекрасним. Для новонародженого малюка ідеальною їжею є материнське молоко, тому що воно містить всі поживні речовини в тих співвідношеннях, які йому потрібні. Незважаючи на різноманіття різних замінників грудного молока, слід твердо пам'ятати, що справжніх конкурентів у нього немає. Крім живильних речовин і вітамінів, в грудному молоці містяться імунні фактори, здатні захистити малюка від багатьох хвороб. Діти, які перебувають на грудному вигодовуванні, значно рідше і легше хворіють інфекційними захворюваннями, у них рідко зустрічаються прояви харчової алергії. Крім того, материнське молоко "завжди готове", має температуру, оптимальну для дитини, що значно полегшує і покращує процес травлення.
Дитина готова смоктати груди з перших миттєвостей життя (смоктальний рефлекс - вроджений, малюка не треба цьому вчити), а для стимуляції лактації (вироблення молока) його прикладають до грудей на кілька секунд у пологовому будинку. В даний час з'явилося набагато більше прихильників грудного вигодовування, ніж, скажімо, років десять тому. Годувати грудьми може практично будь-яка жінка - до цього треба себе готувати заздалегідь. Дуже важливо психологічно налаштувати себе на грудне вигодовування. Після народження малюка годуюча мама повинна достатньо спати, регулярно і збалансовано харчуватися, щодня гуляти - все це буде сприяти кращому виробленню молока. Після того, як Ви погодували малюка, зцідіть з грудей залишки молока, навіть якщо залишилося всього декілька крапель - наступного разу молока прийде більше.
Для того щоб материнське молоко мало повний набір і достатню кількість білків, жирів, вуглеводів, вітамінів і мікроелементів, годуючій мамі необхідно правильно і регулярно харчуватися. Давайте відразу зупинимося на тому, чого взагалі не можна вживати жінці в період годування груддю:
- Свіжі огірки, квас (окрошка), кавуни, дині - всі ці продукти можуть викликати дуже сильний пронос у малюка (навіть якщо мама з'їла "всього 2 кружечки" огірочка), або сильне бродіння в кишечнику, і дитинку будуть мучити гази.
- Дуже акуратно слід вживати яскраво пофарбовані фрукти, овочі і ягоди (червоні яблука, апельсини, персики, абрикоси, буряк, моркву, помідори, малину, полуницю). Справа в тому, що ці джерела вітамінів, на жаль, можуть викликати алергічну реакцію у малюка.
- Молоко варто вживати лише кип'ячене, бо інакше воно викличе сильне здуття кишечника у малюка, і його замучать гази. Крім того, накопичене молоко (і пастеризоване теж) може стати причиною гострої кишкової інфекції, особливо в літній період. Не варто піддавати себе і дитину такому ризику.
- Часник, цибуля, селера, спаржа можуть надати молоку неприємний смак, тому не варто їх вживати у великих кількостях.
- Алкоголь і тютюн - додадуть гіркуватий присмак молоку, крім того, речовини, що містяться в них, негативним чином можуть відбитися на розвитку дитини: істотно загальмувати його, так як вони блокують кисень, що поступає в організм малюка.
Мамі, що годує потрібно побільше калорій, ніж у звичайному житті. Де ж їх узяти? По-перше, сніданок повинен бути щільним (каша, яйця, сир), а полудень ситним. До звичайного раціону необхідно додати: молоко і молочні продукти, сири - вони містять велику кількість кальцію і фосфору, яких зростаючий організм малюка особливо потребує (до речі, у твердих сирах типу "Російський", "Голландський" набагато більше кальцію, ніж у м'яких сортах типу "Камамбер", "Рокфор"). Кожен день обов'язково треба вживати продукти, багаті білками (риба, м'ясо, яйця), фрукти та овочі, оскільки в них міститься багато вітамінів і мінеральних солей.
Жінці, що годує дитину грудьми, потрібно не тільки більше калорій, але й рідини, так як материнське молоко на 90% складається з води. Тому бажано вживати, в середньому 2-2,5 літра рідини на добу (а в жаркий час і 3 літри), причому 0,5-1 літр з них повинні становити молоко або кисломолочні продукти. Петрушка, кріп, кмин додадуть молоку приємний смак і будуть сприяти лактації. Ліки слід вживати лише з дозволу лікаря, оскільки багато з них можуть завдати серйозної шкоди здоров'ю дитини (наприклад, транквілізатори - заспокійливі засоби, снодійні, гормональні препарати, знеболюючі у великих кількостях (більше 1 грама на добу), протисудомні та інші групи ліків) .
Короткі питання - короткі відповіді
Як дізнатися, чи достатньо молока отримує маля?
Якщо він досить спокійний, спить по 2,5-3 години після кожного годування, випорожнення у нього 2-6 разів на добу, шкіра біла і чиста - значить, все в порядку. Далі Ви будете орієнтуватися по щомісячному набирання ваги.
Чи давати водичку новонародженій дитині?
Останнім часом затвердилася думка, що, оскільки материнське молоко на 90% складається з води, то поїти малюка між годуваннями необов'язково. Однак якщо в кімнаті душно або стоїть спекотне літо, запропонуйте дитинчаті кілька ковтків підсолодженої води (з розрахунку 5 г цукру на 100 мл кип'яченої води).
Годувати по режиму чи ні?
Зараз більшість педіатрів в усьому світі схильні радити в перший час вільний режим вигодовування, "на вимогу". Приблизно в 6-8 тижнів більшість дітей самі собі встановлюють графік годування. Зазвичай в цей час дитина починає витримувати нічну паузу 6-7 годин.
Скільки часу дитина повинна знаходитися біля грудей?
Основний обсяг молока малюк висмоктує за 5-7 хвилин, але дайте йому посмоктати груди ще 7-10 хвилин для задоволення його смоктального рефлексу.
Які продукти сприяють збільшенню лактації?
Хороший ефект має неміцний чай з молоком; петрушка, кріп, відвар кропиви. Але я хочу підкреслити, що всі вони допоможуть, тільки якщо мама не відчуває себе втомленою, досить відпочиває і щодня гуляє на свіжому повітрі.