31 тиждень вагітності

Майбутня дитина
Плід «мужніє» не по днях, а по годинах, накопичуючи м'язову масу. І якщо з якоїсь причини вагітність тепер перерветься, по-перше, ця подія вважається вже не викиднем, а пологами, хоча і передчасними, по-друге, вони завжди відбуваються «за ініціативою» дитини - він не стане терпіти, якщо йому погано !
В принципі плід зараз має ті ж характеристики, що і доношена дитина. Однак ... Легені у нього все ж незрілі. Поки низько розташований пупок. У хлопчиків яєчка ще не опустилися в мошонку, у дівчаток не закриті статеві губи.
Шкіра покрита сироподібним мастилом, а ще вона незвично для нашого ока яскраво-рожева (немає підшкірної клітковини), і крізь неї просвічує павутина кровоносних судин. Зовні - такий червоненький зморшкуватий дідок, але до чого ж він зворушливий! Вага плоду - 1400 - 1600 г, зріст 40-42 см.
Майбутня мама
Ваш живіт продовжує збільшуватися в об'ємі, турбують неприємні відчуття в грудній клітці і тазовій області. Це природно, оскільки зростаючий плід вимагає для себе все більше простору. У деяких жінок в цей час з'являється стійка печія (раніше вона могла бути епізодично). Причина цього все та ж - матка зміщує інші внутрішні органи зі звичних місць, при цьому створюються деякі труднощі для роботи шлунку. Спробуйте їсти менше, але частіше. Напівсидяче положення після їжі іноді теж дозволяє впоратися з печією.
Одна з найбільш частих скарг під час вагітності - болі в спині. Вони можуть виникати практично на будь-якому терміні, а іноді переслідують жінок і протягом декількох місяців після пологів. Полегшити ці болючі відчуття допомагають правильна постава і фізичні вправи.
У жіночій консультації вам видадуть обмінну карту - документ, в якому відображені всі особливості вагітності та інші необхідні відомості. Лікар оформляє її на початку допологової відпустки. Обмінна карта тепер завжди повинна бути при вас, обов'язково беріть її з собою, виходячи з дому. І якщо раптом доведеться з якоїсь причини опинитися в пологовому будинку раніше передбачуваного терміну, обмінна карта допоможе лікарям діяти правильно, враховуючи саме ваші особливості.
Аналізи як і раніше допомагають лікарю всесторонньо оцінювати ваш стан. Один раз в 2 тижні обов'язкові загальний аналіз сечі та крові. Якщо вагітність супроводжується цукровим діабетом або розвивається переддіабетний стан, кожні 2 тижні необхідно контролювати і рівень глюкози в крові.
Беруть на дослідження мазок з піхви - у вагітної ослаблені захисні сили організму, і тому вона уразлива для інфекцій. Можуть з'явитися (або активізуватися) збудники молочниці, кольпіту. Тоді до пологів необхідне лікування. Якщо вагітність ускладнена резус-негативним фактором, не уникнути досить частих досліджень на наявність у крові антитіл.
Особливо уважно поставтеся до симптомів «пізнього токсикозу»: набряків ніг і рук, стрімкому збільшення ваги.
Не забувайте стежити за тим, як співвідноситься об'єм випитої і виділеної з сечею рідини (допускається різниця 200-300 мл). Якщо виділяється менше, значить, рідина затримується в організмі, і необхідно терміново повідомити про це лікаря. Накопичуючись, вона порушує роботу нирок, збільшує навантаження на серце, що викликає підвищення артеріального тиску. В результаті страждає дитина: їй не вистачає поживних речовин і кисню. Нависає загроза переривання вагітності ... Щоб не доводилося постійно порушувати питний режим, виключіть з раціону все солоне, копчене, жирне, гостре. Постійно стежите за вагою - «маєте право» поважчати лише на 300 г в тиждень. Причому врахуйте: ця надбавка йде за рахунок зростаючої ваги дитини і накопичення навколоплідних вод.
Якщо ви все-таки пропустили сигнали токсикозу запам'ятайте: різкий головний біль, миготіння мушок перед очима, судоми - ознаки еклампсії, важкого ускладнення вагітності. Це серйозна загроза для життя матері і дитини. Врятують їх лише термінова госпіталізація і негайна лікарська допомога.