Міфи про психологію та психологів

Усього якихось десять років тому професія психолога в нашій країні вважалася однією з найекзотичніших, а сама психологія як наука здавалася якимось таємничим знанням, схожим на релігійне. І якщо в західних країнах мати особистого психолога і відвідувати його з такою самою регулярністю, як, наприклад, стоматолога чи перукаря, вважається звичайною справою, то в нас це можуть собі дозволити далеко не всі. І справа тут не тільки в обмежених фінансових можливостях більшості наших громадян (консультація у психолога коштує не дорожче за прийом у платного лікаря). Просто сказані про будь-кого такі слова “консультувався у психотерапевта”, мають у свідомості наших громадян лякаюче негативне забарвлення. У західній культурі це могло б означати, що в людини кілька днів був поганий настрій і йому потрібно було полегшити душу. Або людина пережила якесь потрясіння, наприклад, втрату близької людини, і їй легше перенести потрясіння, відчуваючи підтримку психолога. Якщо “болить” душа, якщо все валиться з рук, якщо важко вийти з пригніченого стану, якщо втрачено сенс життя і за багатьох інших “якщо” на Заході прийнято звертатися до психолога-консультанта.

Давайте розглянемо кілька міфів, які склалися в нашій свідомості щодо психологічної допомоги.

Навіщо йти до психолога, адже можна просто вилити душу другу?

Так думають багато хто. Так, друг, звичайно, вислухає та підтримає. І вам дуже пощастило, якщо у вас є той, кого ви назвали б справжнім другом. Але другові важко бути з вами об’єктивним, – ви ж друзі. Психолог же нейтральний до вас, йому легко дивитися на ситуацію з боку. По-друге, професіонал має ширший кругозір у сфері людської поведінки, наукові та практичні знання про закономірності виникнення, прояви та форми перебігу проблемних ситуацій, можливі способи корекції. Все це дозволяє йому краще зрозуміти вашу ситуацію та намітити шляхи виходу з проблеми.

Психологія – це те, що дозволяє одній людині бачити іншу наскрізь, а це не завжди приємно

Тут необхідно сказати, що про багато речей, на які в цій культурі накладено табу, психологія говорить як про реально існуючі явища і факти людської психіки. І психолога важко розчарувати або здивувати будь-якими проявами людської душі, що пригнічуються в даній культурі або співтоваристві.

Психолог представляє всю складність людської істоти і розуміє, що не можна судити про море, орієнтуючись лише на те, що відбувається на його поверхні. Підводний світ може багато розповісти про життя моря. І глибина – це постійний предмет професійної діяльності психолога. Психологи використовують свої знання для більш точного пізнання законів людського буття, а зовсім не для викриття якихось ретельно замаскованих рис.

Психологи іноді асоціюються з магами і чаклунами

Якщо ви чекаєте, що ваше життя хтось може змінити без вашої участі шляхом укладення договору з якимись могутніми силами, то ви помиляєтеся. Зміни себе, і побачиш, як змінився світ. Завдання психолога – допомогти вам побудувати своє життя по-новому. Але будувати її ви самі. І психолог може показати вам, куди йти, але йти доведеться вам.