Як і навіщо вимірювати стрес

Стрес несприятливо впливає на весь організм і часто призводить до різних патологій: не дарма ж кажуть, що всі хвороби від нервів. Але як зрозуміти, що стресових ситуацій стало дуже багато і потрібно терміново розслаблятися? Для цього існують методики вимірювання стресу.

Що таке стрес насправді

Під стресом розуміється захисна реакція людини на зовнішні подразники. Незданий іспит, провалений проект на роботі, розставання з близькими – все це викликає реакцію у відповідь нервової системи, яка називається стресовим станом.

Однак насправді все набагато серйозніше. Стрес – це реальне явище, яке можна побачити на молекулярному рівні. Існують навіть особливі молекули стресу, які є його основою.

Молекулами стресу є активні форми кисню – високореактивні структури, які здатні вражати найважливіші елементи клітин – білки та ДНК. Залежність між кількістю цих структур і рівнем стресу пряма: чим більше, тим сильніше стрес. Реактивні структури збільшують кількість активних форм кисню, посилюючи стресовий стан на клітинному рівні.

ВАЖЛИВО! Стресові структури майже завжди розподіляються у тілі нерівномірно. Якщо потрібно вивчити багато інформації до майбутнього іспиту, найбільше страждатиме головний мозок, що може виражатися в мігрені та головному болю. При інтенсивному тренуванні після тривалої перерви болітимуть ноги, і це означає, що найбільша концентрація високореактивних структур у м’язових тканинах ніг.

Так ось, будь-який негативний вплив ззовні впливає на кількість структур, що викликають збільшення активних форм кисню. Причому людина не завжди усвідомлює, що біль, який виник у певній частині тіла, є результатом стресу, але фактично так і є.

Механізм розвитку стресу можна представити так.

  • Зовнішній подразник впливає на організм (наприклад, гучний звук).
  • У тканинах певного органу підвищується рівень активних форм кисню.
  • Ці форми подразнюють нейрони, -за чого страждають клітини, які їх живлять – астроцити, та ендотелій кровоносних судин. Саме цей механізм підтверджує об’єктивність фрази “всі хвороби від нервів”.